Munka-, tűz-, baleset- és egészségvédelmi oktatási anyag

Munka-, tűz-, baleset- és egészségvédelmi oktatási anyag

Liszt Ferenc Zeneiskola – Alapfokú Művészetoktatási Intézmény

(7400 Kaposvár, Kossuth L. u. 21.)
rendezvényeinek idejére

1. Törvényi szabályozás:

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium által kiadott Versenyszabályzat az országos szervezésű művészeti tanulmányi versenyekre.

2. Tűzjelzés, káreset, baleset jelzése:

» Aki tüzet, vagy annak közvetlen veszélyét észleli, köteles azt haladéktalanul jelezni.

» Tűz jelzéséhez rendelkezésre áll:

• az intézmény minden híradástechnikai berendezése,
• épületen belül csengő,
• az intézmény udvarán tartózkodó személyautók segítségnyújtás céljából.

» Tűzjelzés az épületen belül:

• Szaggatott csengetés
• Hangos szóbeli felszólítás az épület elhagyására
• Telefonon jelezni a tűzoltóság, vagy rendőrség felé a tűz észlelését

» Tűzjelző berendezések helye:

• Csengő: a hangversenyterem oldalsó két bejárata közti fali villanyóra szekrényben
• Telefon: portán, az emeleti irodákban, titkárságon
• Telefonszám: 105 (112)

» A tűzoltóság felé történő tűzjelzésnek az alábbiakat kell tartalmaznia:

• a tűzeset, káreset pontos helyét (címét)
• mi ég, milyen káreset történt, mit veszélyeztet
• emberélet veszélyben van-e
• a jelző személy nevét, a jelzésre használt távbeszélő számát (82/512-762, vagy mobil szám)

3. Tűzoltó készülékek jellemzői:

» A tűzoltó készülékek színe vörös, hengeres tartály alakú, tömege üzemképes állapotban kb. 20 kg.

» Iskolánkban porral oltó tűzoltó készülékek vannak elhelyezve.

» A porral oltó készülék jellemzői: Oltóanyaga por alakú, szilárd anyag, mely elsősorban éghető folyadékok, gázok, valamint a villamos feszültség alatt álló berendezések tüzeinek oltására, újabb típusuk szilárd anyagok oltására is alkalmazható.

4. A tűzoltó készülék használata:

1. A biztosító elemet távolítsa el

2. Üssön a beütő gombra

3. Nyomja meg az oltópisztoly karját

4. Az oltóanyagot nem szabad közvetlenül a tűzgócra fújni, mert az erős nyomás szétfújja a lángot, melytől újabb gócok keletkezhetnek. Ezért az oltást mindig a tűzgóc körüli részen kell megkezdeni, majd fokozatosan kell haladni a góc felé.

5. Lehetőleg tanuló ne használja a készüléket, felnőtt segítségét kell kérni.

5. Tűzoltó készülékek elhelyezése az épületben:

» Emelet: a tanári szoba feljárója mellett (1-es tanterem melletti falon)

» Földszint:

1. karzati feljáró és a mellékhelyiségek felé vezető folyosói falon
2. a hangversenyterem melletti folyosón, az összekötő ajtón
3. a hátsó folyosón, a 12-es és a 13-as tantermek közötti falon

» Alagsor: a lépcsővel szemben, a mellékhelyiségek ajtaja mellett

6. Menekülési útvonal:

» Az útvonal rajza ki van függesztve az iskola fogadóterében, valamint az emeleti tanári helyiségben. Kérjük, hogy megérkezéskor a menekülési útvonal rajzát mindenki ismerje meg.

» Az épület hátsó bejárata rendszeresen zárva van, vagyonvédelmi okokból. Az ajtó mellett, kis piros, üvegajtós dobozban van elhelyezve a kulcsa. Veszély esetén a dobozhoz erősített kis kalapáccsal az üveget be kell törni, így a kulcshoz rögtön hozzá lehet férni, és az ajtót kinyitni. Szükség esetén a portás a hátsó ajtót kinyitja.

7. Biztonsági intézkedések:

» Az iskola épületében dohányozni szigorúan tilos. A kijelölt dohányzóhely az épület és az udvari parkoló közti terület, a konténer mellett, melyet tábla is jelez.

» Az iskola udvarában lévő parkolót csak a behajtási engedéllyel rendelkező munkatársak vehetik igénybe. Rendezvények ideje alatt a rendezvény résztvevői is parkolhatnak az iskola udvarán, saját felelősségre. Járművel max. 5 km/h sebességgel lehet az intézmény területén belül közlekedni. Behajtásnál fokozottan figyelni kell a járókelőkre, mert külön járda nem áll rendelkezésre.

» A tantermeket biztonsági okokból, - amennyiben nem tartózkodik bent senki - zárva kell tartani. A tantermek kulcsát a portán le kell adni.

» A tantermek elhagyása előtt az ablakokat be kell csukni.

» A tantermekben a villanyt és az elektromos készülékeket használat után ki kell kapcsolni.

» A mellékhelyiségekben a vizet és a villanyt használat után el kell zárni.

» A tantermek berendezési tárgyaira, és a hangszerek épségére fokozottan ügyelni kell.

» Az egész épület területén ügyeljünk a rendre és a tisztaságra.

» Amennyiben valamilyen meghibásodást észlelnek, azonnal szólni kell az iskola egyik alkalmazottjának, aki gondoskodik a hiba mielőbbi kijavításáról.

8. Záradék:

A fenti rendelkezések ismerete és betartása elősegíti, hogy iskolánkban a rendezvények ideje alatt biztonságosan, jó hangulatban töltsék el az időt vendégeink. Kérjük, hogy - miután megérkeztek a rendezvény helyszínére – a portán elhelyezett jelenléti íven aláírásukkal igazolják, hogy a munka-, tűz-, baleset- és egészségvédelmi előírásokat megismerték, azokat betartják. Káreset, baleset esetén az intézmény vezetése felelősséget nem vállal.

Kaposvár, 2009. január 6.

Kokas Ferenc